ВО "Свобода"

ENG

29 січня
Свободівці Січеславщини відзначили 100-річчя подвигу студентів-крутянців
Свободівці Січеславщини відзначили 100-річчя подвигу студентів-крутянців

Січеславщина відзначила 100-річчя подвигу студентів-крутянців смолоскипними маршами, мітингами та просвітницькими лекціями для земляків. Заходи, організовані свободівцями, відбулися у Кам'янському, Кривому Розі, Нікополі та Верхньодніпровську.

У Кам'янському смолоскипний марш, організований свободівцями Кам'янського та Дніпра, розпочався 29 січня о 18:00. Колона учасників пройшла проспектом Свободи до пам'ятника загиблим за Україну, де відбувся мітинг.

"Чому ми влаштовуємо марш на честь героїв-крутянців? Багато хто скаже, що головне зараз ‒ піднімати економіку, дороги робити, а історія ‒ то, мовляв, другорядне. Насправді історія вчить нас не робити помилки, а те, що відбувалося 100 років тому й майже двісті років тому за часів Шевченка, дуже нагадує нинішню реальність. Це і продовження одвічної боротьби з Москвою, і тотальне малоросійство серед українців, еліта, не здатна вести за собою націю, і неймовірні своїм духовним піднесенням герої, які запалюють наступні покоління борців. І цей процес безперервний, поки є ми ‒ українські націоналісти, що несуть крізь час Ідею. Ця ідея ‒ панування української нації на своїй, Богом даній землі. А коли стане українець господарем на своїй землі, відчує себе ним, тоді буде у нас все в порядку і в економіці і на дорогах і в ЖКГ. Тож варто вже українській нації перестати виїжджати на безсмертних героях, щоб уся багатомільйонна спільнота українців взяла на себе відповідальність за нашу землю", ‒ наголосив голова Кам'янського міського осередку "Свободи" Дмитро Кропотов.

У Кривому Розі під проводом націоналістів о 17:00 небайдужі містяни поклали квіти до пам'ятника жертвам Голодомору та політичних репресій. Після цього сформована колона рушила до пам'ятника Тарасу Шевченку, де відбувся невеликий мітинг. Історики-свободівці, запрошені на радіо "Криворіжжя", змогли широкому колу слухачів розказати про події 29 січня 1918 року та їхню важливість в історії України. Варто зазначити, що у Кривому Розі і досі немає жодного пам'ятного знака героям Крут, а єдина вулиця на їхню честь з'явилася лише після декомунізації топонімів в одному з найвіддаленіших районів міста.

У Верхньодніпровську вшанування героїв Крут за ініціятиви міського осередку ВО "Свобода" відбулося на території Свято-Андріївського храму УПЦ КП біля пам'ятної дошки одному з учасників крутянського бою, якому вдалося вижити, земляку Никифору Авраменку. Опісля заупокійної літії, із промовами виступили кандидат історичних наук, депутат Верхньодніпровської міської ради від ВО "Свобода" Володимир Зелений, краєзнавця Наталія Сідак, місцева поетеса Віра Кравцова.

У Нікополі заходи до 100-річчя легендарного бою відбувалися протягом двох днів. Так, мітинги біля пам'ятника захиснику України за ініціятиви нікопольських "сокільців" та свободівців відбулися 28 та 29 січня. До нього з них приєдналися бійці добровольчого батальйону та представники громадських організацій міста. Пам'ять героїв вшанували короткою панахидою, після якої нікопольці пройшли смолоскипним маршем центральним проспектом міста. Закінчився захід переглядом документального фільму, присвяченого героям Крут, у військовому храмі св. Прав. Петра Калнишевського УПЦ КП.

Також у Нікополі в стінах Нікопольського центру професійної освіти активісти "Студентської Свободи" 29 січня провели лекцію та показ документального фільму студентам.

Мелебень у Нікополі
Мелебень у Нікополі

Смолоскипний марш у Кам'янському
Смолоскипний марш у Кам'янському

Учасники смолоскипного маршу у Кам'янському
Учасники смолоскипного маршу у Кам'янському

Прес-служба Дніпровської обласної організації ВО "Свобода"